$$ Saving Tip #2 – Watch the Sales

by Christine - From Dates to Diapers on August 12, 2008

Yesterday I went in to Safeway with a list of items we needed. We have another week before our big monthly Costco trip and we were already out of milk, cereal, cheese, cookie dough… You know, the usual gone-in-the-blink-of-an-eye items.

Anyway, yesterday I was excited to see that our kiddos’ favorite cereal, Honey Nut Cheerios, was on sale – big time! The large box, which normally retails for $6.49, was only $2.99. (I think that beats out Costco prices!) So, watch your local weekly ads and flyers, and shop the sales.

Now, I know that Safeway is not always the best place to shop, but when items that we would normally purchase are buy one, get one free, you can’t beat the savings, especially when shopping for a large family. Even for small families, shopping this way can save you a whole lot of money in the long run.

One word of caution: Don’t buy what you don’t need, even if it’s on sale! It’s easy to fall in to the trap to impulse shop when lots of items are buy one, get one free. Stick with your list and you’ll save.


add to kirtsy

Be Sociable, Share!

{ 2 comments… read them below or add one }

Lisa~Crazy Adventures in Parenting August 12, 2008 at 1:59 pm

Why don’t they ever have those type of places near me? Especially here where we’re stationed now. Thankfully the Commissary/PX is pretty good, especially come ‘case lot’ time, but still, sometimes I wish I could have a good old fashioned blow out sale that comes more than 2 – 3 times a year (case-lot sale).

Reply

JoAnn August 17, 2008 at 8:48 am

Costco is NOT a good place to shop for food. About the only things you can get cheaper at Costco than anywhere else is milk, cheese, eggs, and pet food. Safeway is actually a better place to shop if you combine sales and coupons. Albertsons is good, too, if you can stand the aweful customer service.

I won’t spend more than $2 for a box of cereal and that’s only when I’m desperate. Typically, I’ll get cereal between $1 and $1.50 a box. I have gotten it as cheap as $0.30 a box. You’ll see similar prices after you’ve been on the grocery game for while.

JoAnn (Scott’s wife)

Reply

Leave a Comment

CommentLuv badge

Previous post:

Next post:

Development by eDesign-Pro Company